Po stopách Mozarta Európou v talianskej Parme
   Hlavná stránka » Akcie » Po stopách Mozarta Európou v talianskej Parme

Úspešné pokračovanie nášho Comenius projektu
"Po stopách Mozarta Európou"
v talianskej Parme
(05.03.2013-09.03.2013)
       Je nesmierne potešujúce, že naša škola môže byť súčasťou tak fantastického medzinárodného projektu akým je Comenius. O jeho kvalitách a jedinečnosti sme sa presvedčili už na našom prvom stretnutí v Salzburgu, odkiaľ sme sa vrátili plní skvelých dojmov a odhodlaní znova sa vydať po stopách Mozarta. Vábivé tóny jeho hudby k nám tentokrát doliehali až z ďalekej Parmy.
       A čie ušká z nášho gymnázia neodolali a nechali sa zlákať a následne očariť návštevou tohto krásneho mesta známeho i vďaka kráľovi syrov parmezánu (Parmigiano-Reggiano), parmskej šunke (Prosciutto di Parma) a v neposlednom rade slávnemu Giuseppe Verdi? To sú oni - Dominik Bořuta II.A, Marek Brxa III.A, Majka Dragúňová IV.E, Juraj Hallon III.C, Matúš Jakubík II.E a Catherine Sikorová III.C pod taktovkou vyučujúcich Zuzany Zajacovej a Zuzany Bebčákovej. Naši "žilinskí Mozartovia" ani teraz nesklamali a svojím skvele pripraveným vystúpením, z ktorého priam sálali originalita, kreativita a dôvtip, naplno prejavili svoje herecké, hudobné, moderátorské i jazykové schopnosti. Výsledkom bol neutíchajúci potlesk publika, v ktorom mali svoje zastúpenie Rakúsko, Nemecko, Veľká Británia, Francúzsko, Taliansko, Belgicko, Dánsko a Česká republika. Rovnaký úspech priniesla i výstava fotografií zo Salzburgu, ktorú pripravil a v budove partnerskej školy inštaloval práve náš tím. Pochvalne sa o našich žiakoch vyjadrovali talianski vyučujúci, s ktorými slovenskí žiaci zavítali na vyučovacie hodiny. Parma svojím pestrým programom príjemne prekvapila. Tak sme mohli navštíviť Academiu Barilla - prvý medzinárodný kulinársky inštitút zasvätený rozvoju talianskej gastronomickej kultúry. Práve tam z Vás urobia majstra - šéfkuchára! Veľmi obohacujúca bola i návšteva Casa del suono (Domu zvuku) - múzea prezentujúceho históriu audiotechnológie a Casa della Musica (Domu hudby) - inšpirovaného 400-ročnou tradíciou Opery v Parme. Veľmi na nás zapôsobilo prijatie primátorom mesta Parma v historických priestoroch radnice. Doslova umeleckým zážitkom sa pre nás stala prehliadka divadla Teatro Regio. Dych nám vyrazila i baroková pamiatka zo 16. storočia, divadlo Teatro Farnese, z ktorého sme vstúpili rovno do Národnej galérie. Rovnakou pastvou pre oči bola i parmská Katedrála s krstiteľnicou (Duomo), ktorá v nás zanechala neopísateľný dojem. Veľa zábavy si žiaci užili v pripravených tanečných a speváckych workshopoch, ktoré im umožnili navzájom sa lepšie spoznať a dokonale prispeli k napĺňaniu cieľov projektu, ktoré okrem iného zahŕňajú i rozvoj tolerancie, porozumenia, priateľstva a tiež posilnenie sebavedomia žiakov v cudzojazyčnej komunikácii. Veľmi ťažké bolo lúčenie sa s novými priateľmi z ôsmich cudzích krajín! O to väčšia je naša radosť, že už v novembri 2013 mnohých z nich privítame na našej žilinskej pôde, a to konkrétne v termíne: 13.11.2013-16.11.2013. Svoju účasť definitívne prisľúbili Nemecko, Rakúsko, Belgicko, Francúzsko, Taliansko a Česká republika. Avšak ešte predtým, než stopy Mozarta privedú naše partnerské školy do Žiliny, nás všetkých zavedú do Francúzska - Štrasburgu, (10.04.2013-13.04.2013). Následne sa Mozart presunie do Prahy (25.04.2013-28.04.2013), aby si tam počkal na vábivé tóny v podobe srdečného pozvania Gymnázia na Hlinskej. Tak dopočutia, Mozart!!!

       V Žiline 16.03.2013
       Mgr. Zuzana Zajacová


Naši "žilinskí Mozartovia" povedali o stretnutí v Parme:

Mária Dragúňová: "Bol to nezabudnuteľný zážitok! Napriek maturitám, ktoré ma čakali týždeň po tomto projekte, by som do toho išla znovu. Spoznala som nových ľudí a mohla si v praxi vyskúšať, aké to je, spoliehať sa len sama na seba a na svoje jazykové (ne)znalosti."

Matúš Jakubík: "Bol to pre mňa nezameniteľný zážitok. Keďže som býval v talianskej rodine, som sa aspoň na chvíľu stal pravým Talianom. Vďaka tomuto programu som samozrejme spoznal aj množstvo zaujímavých ľudí, ktorí mi dotvorili perfektnú atmosféru v Parme."

Marek Brxa: "Som veľmi šťastný a vďačný, že som mohol byť súčasťou tohto projektu. Aj keď nám pršalo, nezabránilo nám to užiť si Parmu a všetko, čo nám ponúkala, naplno. Spoznal som nové kultúry, tradície a samozrejme nových skvelých ľudí. Ťažko sa mi odchádzalo, špeciálne od talianskych dievčat.
Naozaj ďakujem za super zážitok. Proste perfetto!:)"

Dominik Bořuta: "Bol to pre mňa jeden obrovský zážitok plný zábavy a vedomostí. Parma je krásne čisté talianske mesto a keď sa spojí s milými ľuďmi z Comenius projektu, nemôže vzniknúť nič horšie od dokonalého. Spoznal som mnoho nových ľudí, videl som krásne pamiatky a herecké či muzikálne vystúpenia jednotlivých krajín. I keď nám počasie moc neprialo, bolo to úžasné. Som šťastný, že som mohol byť súčasťou tohto projektu."

Juraj Hallon: "Pobyt v Parme bol ako jing-jang. Dážď a miestami slabšiu organizáciu s prehľadom vyrovnávali teplé talianske srdcia, ich pohostinnosť a otvorená náruč. Okrem samozrejmostí ako komunikácia cudzími jazykmi, nové známosti, atď. to bolo tentokrát ešte trochu korenistejšie. Pobyt v rodinách, po jednom, niektorí bývajúc od mesta šunky a syru (parmská, parmezán, pozn. autora) na desiatky kilometrov vzdialených vidieckych usadlostiach (ako napr. ja) bol skutočne dobrodružstvom. Vo všetkých slova zmysloch. Tešíme sa na letné radovánky v prímorských domoch našich nových kamarátov - Talianov. Pobyt zhodnotím naším obľúbeným talianskym slovom: Perfetto!"

Catherine Sikorová: "Priala by som každému, nech zažije také skvelé zážitky so skvelými ľuďmi z celej EÚ a nielen to. Je viac ako isté, že na necelý týždeň v Parme nezabudnem do konca života, veď koľkí z nás sa môžu pýšiť "svojou novou talianskou rodinou" "prejedením" sa parmskou šunkou a parmezánom, ale hlavne desiatkami priateľov z celého sveta? Ja vďaka Mozartovi už áno."


fotogalériaGymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina, IČO: 00160903 - tel. 041/ 763 77 00 - fax. 041/ 763 43 50 - gymnazium@gymza.sk